وبلاگ

کنتاکت خشک چیست؟ فرق بین کنتاکت خشک و خیس

کنتاکت خشک و کنتاکت خیس

به نظرتان کنتاکت خشک چه قطعه‌ای است و چه کاربردهایی دارد؟ تفاوت اصلی بین کنتاکت خشک و کنتاکت خیس چیست و هر کدام چه خصوصیاتی دارند؟ در این مقاله الکتروکهربا، با این کنتاکت ها آشنا می شوید و می‌توانید برای انتخاب قطعاتی مانند رله های SSR بهتر تصمیم بگیرید.

کنتاکت خشک چیست؟

کنتاکت خشک (Dry Contact) که به‌عنوان کنتاکت بدون ولت یا کنتاکت بدون پتانسیل نیز شناخته می‌شود، نوعی کنتاکت است که در آن، برق یا ولتاژ مستقیماً از سوییچ تامین نمی‌شود. در عوض همیشه منبع دیگری به شکل غیر مستقیم برق یا ولتاژ را تامین می‌کند.

این کنتاکت‌‌ها به عنوان کنتاکت‌های غیرفعال نیز شناخته می شوند؛ زیرا هیچ انرژی به شکل مستقیم بر آن‌ها اعمال نمی‌شود.
dry contact به سادگی مانند یک کلید معمولی عمل می‌کند که قادر است تا مدارها را باز یا بسته کند. وقتی کنتاکت‌ها بسته هستند، جریان از کنتاکت‌ها می‌گذرد و وقتی کنتاکت‌ها باز می‌شوند، جریانی از آن‌ها عبور نمی‌کند.

کنتاکت خشک و جریان برق

dry contact معمولاً در مدار رله یافت می‌شوند. همان‌طور که در مدار رله، برق خارجی به‌طور مستقیم به کنتاکت‌های رله اعمال نمی‌شود، در این مدل از کنتاک‌های نیز برق همیشه توسط مدار دیگری تامین می‌شود.

کنتاکت‌ های نوع خشک عمدتاً در مدارهای توزیع AC با ولتاژ پایین (کمتر از 50 ولت) مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل می‌توان از آن برای نظارت بر آلارم هایی مانند اعلام حریق، دزدگیر و دزدگیر سیستم‌های برق استفاده کرد.

نکته قابل توجه در این کنتاکت ها این است که در آن ولتاژ و جریان به سطوحی خاصی محدود شده است؛ به همین دلیل این کنتاک‌ها نمی توانند باعث تغییر در وضعیت فیزیکی و الکتریکی اتصالات شوند. ولتاژ مدار باز، 20 میلی ولت یا کمتر و جریان اتصال کوتاه، 100 میلی آمپر یا کمتر است.

بیشتر بخوانید: «با طرز کار رله SSR آشنا شوید»

dry contact

کنتاکت خشک در مقابل کنتاکت خیس

یکی از سوالاتی که در مورد کنتاکت‌ها پیش می‌آید، این است که تفاوت بین کنتاکت خشک و کنتاکت خیس چیست؟ در ادامه به برخی از تفاوت‌های این دو نوع کنتاکت اشاره شده است.

  • کنتاکت خشک، همیشه برق به شکل غیرمستقیم و از منبع دیگری تامین می‌شود. کنتاکت خیس، کنتاکتی است که در آن، برق از همان منبع برقی که مدار کنترل برای عمل سوئیچ کنتاکت استفاده می‌کند، بهره می‌برد.
  • Dry contact می‌تواند به عنوان یک کلید معمولی ON/OFF تک قطبی عمل کند. اما کنتاکت خیس، مانند یک سوئیچ کنترل‌شده عمل می‌کند.
  • dry contact ها را می‌توان به عنوان مجموعه ای از کنتاکت‌های ثانویه مدار رله نامید. اما کنتاکت خیس را به عنوان مجموعه اولیه یاد می‌کنند.
  • از Dry Contact برای ایجاد یک محیط ایزوله بین دستگاه‌ها استفاده می‌شود. کنتاکت‌های خیس یا مرطوب همان ولتاژ را برای کنترل دستگاه فراهم می‌کنند. از این رو جداسازی بین دستگاه‌ها را فراهم نخواهند کرد.
  • کنتاکت های نوع خشک به عنوان کنتاکت های «غیرفعال» شناخته می‌شوند. اما نوع مرطوب به عنوان کنتاکت «فعال» یا «گرم» شناخته می‌شود.
  • Dry contactها معمولاً در مدار رله یافت می‌شوند؛ زیرا رله هیچ توان درونی برای کنتاکت تامین نمی‌کند. کنتاکت فعال در مدار کنترل استفاده می‌شود که در آن قدرت ذاتی دستگاه برای تعویض کنتاکت‌ها استفاده می‌گردد؛ به عنوان مثال در کنترل پنل، سنسورهای دما و سنسور جریان هوا.
  • مزیت اصلی کنتاکت‌های غیر فعال این است که ایزوله کامل بین دستگاه‌ها فراهم می‌کند. مزیت اصلی کنتاکت مرطوب این است که به دلیل سادگی سیم‌کشی و سطح ولتاژ یکسان، عیب‌یابی را بسیار آسان می‌کند.

خلاصه این‌که dry contactها مدار را باز یا بسته می‌کنند و ایزوله کامل بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند؛ بنابراین، برق خروجی کاملاً از برق ورودی جدا می‌شود. در حالی که کنتاکت‌های خیس، ایزوله کامل را ایجاد نمی‌کنند؛ بنابراین هر زمان که سوئیچ می‌شود، برق خروجی بلافاصله همراه با برق ورودی تامین می‌شود.

در رله dry contact، کنتاکت‌ها بدون استفاده از ولتاژ مستقیم باز یا بسته می‌شوند. از این رو، می‌توانیم رله dry contact را در هر سطح ولتاژی کنترل کنیم.

با نمونه‌های dry contact ها آشنا شوید

dry contactها در انواع رله‌ها از جمله رله‌های حالت جامد یا SSRها استفاده می‌شوند. یکی از مزایای استفاده از این نوع کنتاکت در رله این است که رله طیف گسترده‌ای از سطوح ولتاژ خروجی را فراهم می‌کند، اما این را نمی‌توان با کنتاکت‌های مرطوب به دست آورد؛ زیرا کنتاکت‌های مرطوب از همان سطح ولتاژ ورودی برای کنترل بار استفاده می‌کنند.

مثال دیگر dry contact در کنتاکتور کمپرسور است. کنتاکتور کمپرسور دارای یک سیم پیچ 24 ولتی مجزاست و منبع تغذیه برق را مستقیماً به کنتاکتور کمپرسور نمی‌رساند.

نمونه های کنتاکت‌های خیس را بشناسید

ترموستات رایج‌ترین نمونه کنتاکت مرطوب است. یک ترموستات، منبع تغذیه یکسانی برای تغذیه کنترل و کنتاکت دارد؛ به این معنی که منبع تغذیه به‌طور مستقیم برق مدار کنترل و کنتاکت را تامین می‌کند.

کنتاکت‌های مرطوب معمولاً در سوئیچینگ‌های حالت جامد مانند سنسورهای مجاورت، سنسورهای دما و سنسورهای جریان هوا یافت می‌شوند، که در آن‌ها سطوح ولتاژ یکسانی به سنسور و بار ارائه می‌شود، هیچ سیم برق مشترک اضافی مورد نیاز نیست و هم‌چنین مصرف برق سنسور و بار بسیار کم است.

 

سخن آخر

«کنتاکت خشک» باز یا بسته کردن مدار به شکل کاملا ایزوله بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کند؛ به همین دلیل توان خروجی و ورودی به صورت کامل ایزوله است، اما این عمل در را نمی‌توان با کنتاکت خیس انجام داد و دلیل آن این است که خروجی و ورودی همزمان برق دار می شوند. حتما به یاد داشته باشید که انتخاب صحیح کنتاکت در مدار اهمیت بالایی دارد. اگر هنوز در مورد کنتاکت‌ سوال و یا نیاز به مشاوره دارد، با کارشناسان الکتروکهربا تماس حاصل نمائید تا شما را راهنمایی کنند. همچنین برای خرید انواع رله های ssr، لامپ های گردان و LEDها نیز می‌توانید به فروشگاه الکتروکهربا سر بزنید و محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید.

3.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *